Ashdown  ABM-600-EVO IV
HomeStore
Ashdown ABM-600-EVO IV
Ashdown ABM-600-EVO IV
-65%
Ashdown ABM-600-EVO IV—
The Story
The 600W head features the Variable Valve Drive Plus, offering an array of clean to overdriven tones at your fingertips. The new 9-band EQ, with precision controls, ensures you find your perfect sound effortlessly. And let's not forget the Input VU meter, which streamlines the setup process.Ā
Ā
SPECIFICATIONS
  • Power Output - 600 Watts
  • Power Requirement - 115-230 Volts
  • Speaker Outputs - 2 x Jack/Speakon outputs
  • Frequency Response - -3dB @ 17Hz und 30KHz
  • High Instrument Input - Impedance 3.9m Ohms, input range 150mV
  • Low Instrument Input - Impedance 22k Ohms, input level 0dBu nominal
  • Line Input - Impedance 22k Ohms, input level 0dBu nominal
  • DI Output - 600 Ohm balanced, Level 0dBu nominal
  • Tuner Output - Impedance 22k Ohms, Level 0dBu nominal
  • Effects Send - Impedance 22k Ohm, Level 0dBu nominal
  • Effects Return - Impedance 22k Ohms, Input Level 0dBu Nominal
  • H x W x D (mm) - 146 x 489 x 336
  • Weight (kg) - 12.5
Description
Ā
SPECIFICATIONS
  • Power Output - 600 Watts