BARWASH36-II
HomeStore
BARWASH36-II
BARWASH36-II
BARWASH36-II—
The Story
The BARWASH 36 II is a versatile LED light system that is perfect for all parties and performances. It features different modes, including automatic, manual (fixed color selection), and musical (reacts to music with its built-in microphone). The 12 3W RGB LEDs, spread over 1 meter with 3 groups of 4 independently controllable LEDs, allow for many light combinations. Ideal for a wall wash, the BARWASH 36 II can also be positioned on the ground with its double bracket.
Technical specifications
- Light sources: 12 x 3W RGB LEDs (3 groups of 4)
- Beam angle: 42°
- Modes: Auto, Musical, and DMX
- Number of DMX channels: 3, 5, or 13
- DMX in/out: 3-pin XLR
- Display: Digital screen with 4 control buttons
- Chassis: Steel
- Power supply: 100-240V 50/60 Hz
- Power consumption: 36W
- Cooling : passive
-Weight and dimensions: 2.8 kg, 1000 x 51 x 157 mm
- Ingress protection: IP20 (indoor use)
- Includes: Power cable and cable tie, double hanging bracket, and IR remote control
Description
Technical specifications
- Beam angle: 42°
- DMX in/out: 3-pin XLR
- Chassis: Steel
- Power consumption: 36W
- Cooling : passive