HomeStore
The Story
  • Neck Material:Mahogany
  • Fingerboard:Ebony
  • Fingerboard Radius:12"
  • Neck Profile:Traditional Even "C"
  • Nut:Bone 1.875"
  • Fretwire:21 Jescar-FW43080
  • Scale Length:25.4"
  • Body Dimensions:17" x 4 23/32"
  • Bracings:Hand Scalloped X
  • Body Top:Solid Sitka Spruce
  • Body Back/Sides:Solid Mahogany
  • Bridge/Saddle:Ebony/Bone, 2 4" Spacing
  • Rosette:Classic
  • Truss Rod:Dual Acting
  • Binding:Top and Back
  • Binding Material:Black Plastic
  • Logo:Pearl Headstock
  • Inlay:Pearl Dots
  • Side Dot Color:Black
  • Bridge Pins:Ebony
  • Body Top Finish:Truetone Gloss
  • Back/Sides Finish:Truetone Gloss
  • Hardware Color:Nickel
  • Pickguard:Tortoise Shell
  • Tuners:PingWell RM 1171-CVR
  • Electronics:LR Baggs EAS VTC
  • Strings:D'Addario XS Coated Phosphor Bronze 10 - 47 12 String
  • Action Height:12th fret 3/32" on the bass side and 2/32" on the treble side
  • Case:Hardshell Case
  • Truss Rod Wrench:4mm
  • Color Options:Traditional, Sunburst
Description
  • Neck Material:Mahogany
  • Fingerboard:Ebony
  • Fingerboard Radius:12"
  • Nut:Bone 1.875"
  • Fretwire:21 Jescar-FW43080
  • Scale Length:25.4"
  • Bracings:Hand Scalloped X
  • Body Top:Solid Sitka Spruce
  • Rosette:Classic
  • Truss Rod:Dual Acting
  • Binding:Top and Back
  • Logo:Pearl Headstock
  • Inlay:Pearl Dots
  • Side Dot Color:Black
  • Bridge Pins:Ebony
  • Hardware Color:Nickel
  • Pickguard:Tortoise Shell
  • Tuners:PingWell RM 1171-CVR
  • Electronics:LR Baggs EAS VTC
  • Case:Hardshell Case
  • Truss Rod Wrench:4mm