HomeStore
-65%
The Story
  • Neck Material:Mahogany
  • Fingerboard:Ebony
  • Fingerboard Radius:12"
  • Neck Profile:Traditional Even C
  • Nut:Bone 1.72"
  • 1st Fret String Height:.022"
  • 12th Fret String Height:Bass .078" & Treble .062"
  • Fretwire:22 Medium Jumbo Jescar 47104
  • Scale Length:25"
  • Body Style:Venetian
  • Body Dimensions:15" x 2 3/4"
  • Body Top:Solid Spruce
  • Body Back/Sides:Solid Mahogany
  • Truss Rod:Single Acting
  • Binding:Top, Back Fingerboard, Headstock
  • Binding Material:Ivoroid(top)/Black 3 ply.
  • Logo:Pearl Headstock
  • Finish:Truetone Gloss
  • Hardware Color:Gold
  • Pickguard:Ebony w/ Ivoroid Binding
  • Tailpiece:Ebony on Brass
  • Bridge:Adjustable Gotoh Bridge
  • Tuners:Gotoh Nickel with Ebony SG360-EN01
  • Neck Pickup:Seymour Duncan Seth Lover
  • Bridge Pickup:Seymour Duncan Seth Lover
  • Pickup Height:3/32"
  • Capacitors:0.022μF
  • Potentiometers:500k Linear Taper
  • Output Jack:Switchcraft
  • Strings:D’Addario NYXL .012 - .052
  • Action Height:3/32" 12th fret bass, 2/32" 12th fret treble
  • Case:Hardshell Case
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Details & Craftsmanship
Description
  • Neck Material:Mahogany
  • Fingerboard:Ebony
  • Fingerboard Radius:12"
  • Nut:Bone 1.72"
  • 1st Fret String Height:.022"
  • Scale Length:25"
  • Body Style:Venetian
  • Body Dimensions:15" x 2 3/4"
  • Body Top:Solid Spruce
  • Truss Rod:Single Acting
  • Logo:Pearl Headstock
  • Finish:Truetone Gloss
  • Hardware Color:Gold
  • Tailpiece:Ebony on Brass
  • Pickup Height:3/32"
  • Capacitors:0.022μF