Eastman AR603CED-15 Sunburst  (Price inc. Custom Pro Setup Package)
HomeStore
-65%
The Story
    • Fingerboard:Ebony
    • Fingerboard Radius:12"
    • Neck Profile:Traditional Even C
    • Nut:Bone 1.72"
    • 1st Fret String Height:.022"
    • 12th Fret String Height:Bass .078" & Treble .062"
    • Fretwire:22 Medium Jumbo Jescar 47104
    • Scale Length:25"
    • Body Style:Venetian
    • Body Dimensions:15" x 2 3/4"
    • Body Top:Solid Spruce
    • Body Back/Sides:Solid Mahogany
    • Truss Rod:Single Acting
    • Binding:Top, Back Fingerboard, Headstock
    • Binding Material:Ivoroid(top)/Black 3 ply.
    • Logo:Pearl Headstock
    • Finish:Truetone Gloss
    • Hardware Color:Gold
    • Pickguard:Ebony w/ Ivoroid Binding
    • Tailpiece:Ebony on Brass
    • Bridge:Adjustable Gotoh Bridge
    • Tuners:Gotoh Nickel with Ebony SG360-EN01
    • Neck Pickup:Seymour Duncan Seth Lover
    • Bridge Pickup:Seymour Duncan Seth Lover
    • Pickup Height:3/32"
    • Capacitors:0.022μF
    • Potentiometers:500k Linear Taper
    • Output Jack:Switchcraft
    • Strings:D’Addario NYXL .012 - .052
    • Action Height:3/32" 12th fret bass, 2/32" 12th fret treble
    • Case:Hardshell Case
Eastman AR603CED-15 Sunburst  (Price inc. Custom Pro Setup Package) - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
Eastman AR603CED-15 Sunburst  (Price inc. Custom Pro Setup Package) - Image 3
Details & Craftsmanship
Eastman AR603CED-15 Sunburst  (Price inc. Custom Pro Setup Package) - Image 4
Description
    • Fingerboard:Ebony
    • Fingerboard Radius:12"
    • Nut:Bone 1.72"
    • 1st Fret String Height:.022"
    • Scale Length:25"
    • Body Style:Venetian
    • Body Dimensions:15" x 2 3/4"
    • Body Top:Solid Spruce
    • Truss Rod:Single Acting
    • Logo:Pearl Headstock
    • Finish:Truetone Gloss
    • Hardware Color:Gold
    • Tailpiece:Ebony on Brass
    • Pickup Height:3/32"
    • Capacitors:0.022μF