Ashdown  ABM-300-EVO IV
HomeStore
Ashdown ABM-300-EVO IV
Ashdown ABM-300-EVO IV
-65%
Ashdown ABM-300-EVO IV—
The Story
Now, the ABM EVO IV takes this legacy even further. Its class-leading preamp sophistication combines with a formidable 300-watt power stage, available in three head versions rated at 300W, 600W, and 1200W. The Variable Valve Drive Plus offers a wide range of tones, from clean to overdriven, with foot-switch control for seamless transitions.
Ā
SPECIFICATIONS
  • Power Output - 300 Watts
  • Power Requirement - 115-230 Volts
  • Speaker Outputs - 2 x Neutrick Jack/Speakon outputs
  • Frequency Response - -3dB @ 17Hz und 30KHz
  • High Instrument Input - Impedance 3.9m Ohms, input range 150mV
  • Low Instrument Input - Impedance 10k Ohms, input range 300mV - 40V p-p
  • Line Input - Impedance 22k Ohms, input level 0dBu nominal
  • DI Output - 600 Ohm balanced, Level 0dBu nominal
  • Tuner Output - Impedance 22k Ohms, Level 0dBu nominal
  • Impedance - Minimum 4 Ohms
  • Effects Send - Impedance 22k Ohm, Level 0dBu nominal
  • Effects Return - impedance 22k Ohms, Input Level 0dBu Nominal
  • Pre Amp Tubes - 1 x 12AX7
  • H x W x D (mm) - 146 x 488 x 336
  • Weight (kg) - 12.5
Description
Ā
SPECIFICATIONS
  • Power Output - 300 Watts
  • Impedance - Minimum 4 Ohms