Ashdown  ABM-600-DR-EVO IV
HomeStore
Ashdown ABM-600-DR-EVO IV
Ashdown ABM-600-DR-EVO IV
-65%
Ashdown ABM-600-DR-EVO IV—
The Story
Elevate your bass game to new heights with the Ashdown ABM 600 Dual VU Rack Head. Recognizable by its glowing VU meter, this industry-standard powerhouse has evolved into its fifth incarnation, the EVO IV. Featuring a class-leading preamp, a robust 600W power stage, and a new 9-band EQ, it's designed for the road, built with a 3U rack chassis made from 2mm mild steel.
Elevate your bass performance with the ABM 600 Dual VU Rack Head. Unleash the beast.
SPECIFICATIONS
  • Power Output - 600 Watts
  • Power Requirement - 115-230 Volts
  • Speaker Outputs - 4 x Jack/Speakon outputs
  • Frequency Response - -3dB @ 17Hz und 30KHz
  • High Instrument Input - Impedance 10k Ohms, input range 150mV
  • Low Instrument Input - Impedance 10k Ohms, input range 300mV - 40V p-p
  • Line Input - Impedance 22k Ohms, input level 0dBu nominal
  • DI Output - 600 Ohm balanced, Level 0dBu nominal
  • Tuner Output - Impedance 22k Ohms, Level 0dBu nominal
  • Impedance - Minimum 4 Ohms Per Side
  • Effects Send - Impedance 22k Ohm, Level 0dBu nominal
  • Effects Return - Impedance 22k Ohms, Input Level 0dBu Nominal
  • Output Tubes - 1 x 12AX7
  • H x W x D (mm) - 135 x 474 x 320
  • Weight (kg) - 12.5
Description
SPECIFICATIONS
  • Power Output - 600 Watts