Ashdown  CTM-30-TWEED
HomeStore
Ashdown CTM-30-TWEED
Ashdown CTM-30-TWEED
-65%
Ashdown CTM-30-TWEED—
The Story
SPECIFICATIONS
  • Power Output - 30W
  • Frequency Response - 30Hz - 16kHz
  • Speaker Outputs - Jack Sockets
  • High Instrument Input - 450mV
  • Low Instrument Input - 150mV
  • DI Output - Line Level -1k
  • Impedance - Minimum load 4 Ohm
  • EQ - Simple Passive Bass, Middle, Treble EQ Rotary Controls
  • Effects Send - Valve Driven Instrument Level
  • Effects Return - Valve recovered
  • Pre-amp Tubes - 1 x ECC83, 1 x ECC82
  • Output Tubes - 4 x EL84
Description
SPECIFICATIONS
  • Power Output - 30W
  • Low Instrument Input - 150mV
  • DI Output - Line Level -1k